ورود عضویت
مدیر عامل کانون: جمع ‏آوری و ایجاد بانک جامع اطلاعات پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد
12:04 - 1395/02/25 | 1306
مدیر عامل کانون: جمع ‏آوری و ایجاد بانک جامع اطلاعات پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد

مدیر عامل کانون مرکز طی مصاحبه ای اهم فعالیت های کانون در سال 1393 را تشریح کرد.

 

اولویت‏ های سال 93 کانون در چه چیزهایی خلاصه شده بود؟

 

سال 1393 از ابتدایش برای ما جنبه خاصی داشت، چرا که به صورت مشخص و معین مقام معظم رهبری نام سال را فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی قرار دادند. بالتبع کانون بایستی بر اساس شرایط مطرح شده گوشه‏ای از وظایف خود را به انجام می‏رساند. در نتیجه علیرغم فعالیت‏ های قبلی کانون و برنامه‏ ریزی‏ هایی که انجام شده بود، تاکید بیشتر بر امور فرهنگی و مدیریت جهادی قرار داده شد. یکی از این کارها هماهنگی با اعضای محترم ستاد مدیریت جهادی و دفتر نماینده محترم ولی فقیه در جهادکشاورزی برای برگزاری سمیناری که به منظور بررسی مطالعات و تحقیقات انجام شده در بحث مدیریت جهادی بود. بخش دیگر مطرح کردن این موضوع در لایه های ایثارگران اعم از رزمندگان تا فرماندهان و فرماندهان ارشد و بعد مطرح کردن موضوع در لوازم ارتباط جمعی که کانون در اختیار داشت اعم از سخنرانی‏ ها، حضور در جلسات و گردهمایی‏ ها و سمینارها و یا مواردی که به منظور بزرگداشت یاد و خاطره ایثارگران پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد در استان‏ها تشکیل شده بود و به جز آن فعالیت در نشریه در قالب یک نوشتار مکتوب در این مسئله شروع شد. کار اساسی که ما در سال 93 پیگیری کردیم این بود که کانون بتواند نوعی از فرهنگ ایثار، شهادت و مدیریت جهادی را با عرصه ‏های جدید و روش‏های جدید و با مسائلی که نتیجه تحقیقات و بررسی‏ های گذشته بوده در مورد چگونگی، رفتار شناسی و روانشناختی اش مطرح کند. خواه یا ناخواه در این مسئله خیلی از نکات مطرح می‏شود که در حین کار به آن یک گسترش و گستره وسیعی را می‏بخشد. از جمله اینکه این مسائل نیاز به یک سری فعالیت در بخش علوم انسانی دارد که با توجه به مسائل و مشکلاتی که در بخش علوم انسانی غربی وجود دارد و در دانشگاه‏ های ما هم همان تدریس می‏شود نحوه و نگاه موضوع به بخش ایثار، شهادت و آن جنبه‏ هایی که ما به عنوان اعتقادات مذهبی به آن معتقد هستیم از دیدگاه قالب غربی به این سادگی صورت نمی‏پذیرد. آنها با ابزار و دیدگاه‏ های خود به موضوع نگاه می‏کنند پس اینها ما را در مسیر با چالش‏هایی مواجه می‏کند. فقر موارد تحقیقاتی، فقر تحقیقات علمی، نتایج پژوهش‏ های رسمی متقن و قابل اعتمادی که به نتایج مفید منتج شود و مطرح کردنش در بخش‏ های مختلف فرهیختگان جامعه اعم از کسانی که سابقه حضور در پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد و یا رزمندگان جبهه‏ ها و غیره را دارند و یا در جوامع دانشگاهی در طول این حدود بیست و پنج سال پس از جنگ به نوعی به فعالیت پرداختند در قالب علوم انسانی و تحقیقاتی انجام دادند.

 پس همه اینها برای ما مسیرمان را مشکل می‏کند و ما را با چالش‏ هایی مواجه می‏کند. در این بین یکی از مواردی که کانون مطرح کرد این بود که بر طبق وظایف محوله از طرف مجمع عمومی و مصوبات هیئت مدیره موظف شدیم ارتباط خودمان را با قشرهای مختلف ایثارگران پشتیبانی و مهندسی جنگ و دیگر عزیزانی که در جبهه‏ های حق علیه باطل شرکت داشتند بیشتر کنیم. یکی از فعالیت‏هایی که در این مسر انجام شد کمک در برپایی گردهمایی فرماندهان پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد بود که برای اولین بار در سطح  و مقطعی قابل توجه برگزار شد، اعم از میزان مدعوین، سطح حضور عزیزان در آن و گردهمایی عمومی بزرگتری که به عنوان یادواره بزرگداشت 3300 شهید وزارت جهاد کشاورزی در روز قبلش برگزار شد.

 

بحث فرهنگی زمینه‏ های مختلفی را می‏طلبد، زمینه‏ هایی که در مرحله به مرحله کارها می‏بایست با دقت نظر فراوان به آنها نگاه کرد. در اینجا مواجهه با افراد و ارائه مقولات فرهنگی و خوراک‏ های لازمه و به نوعی آنها را ترغیب کردن که در این مسیر گام بردارند و بتوانند با غنی سازی موارد تولید محتوا انجام دهند و ما با این تولید محتوا بتوانیم پایه ‏های اساسی آن تحقیق و پژوهش را محکم تر از آنچه هست بکنیم زمینه را فراهم کرد که ما ارتباطمان را با دانشگاه‏ ها و پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس بیشتر بکنیم و به دنبال ایجاد یک وبگاه رسمی برای کانون باشیم که نوعی ارتباط دو طرفه بین عزیزانی که خود در جنگ حضور داشتند و یا به نوعی در کنار آن بودند یا الان علاقمند هستند در این موضوع وارد شوند و نسل‏ هایی بعدی که از دوران جنگ خاطراتی دارند و یا حتی بعد از آن به دنیا آمدند و الان با توجه به گذشت نسبت به آن برای خودشان دارای یک نوعی ذهنیت و برداشت هستند و ما در اصلاح این موضوع و تکمیل بهینه این موضوع باید پاسخگو باشیم را تولید کردیم.

 

کار دیگری که در این زمان انجام شد ارتقاء سطح خبرنامه کانون بود. هدف ما این بود که کم‏کم خبرنامه را به سمت نشریه شدن ببریم و یک نشریه فرهنگی که در آن تمامی مواردی که چه در گذشته انجام شده، چه در مورد آنها تحقیق شده و چه اینکه بهینه شده و قابل ارائه است و در ساختار فعلی جامعه برای محرومیت‏زدایی، کمک به ساختار کشور اعم از مردمی یا دولتی بودن مفید است ارائه کنیم.

 

ما یک تعبیری داریم که می‏گوییم جهاد سازندگی یار شفیق انقلاب بود به این معنی که تمام سازمان‏ها، ارگان‏ها و نهادها که برای انجام امورشان به نوعی نیاز به همکاری، همیاری و یا به هر عنوان دیگر همراهی را داشتند جهاد می‏آمد و باری از روی دوش آنها برمی‏داشت. هر انسانی با داشتن یک یار شفیق و یک دوست صمیمی مطمئن در بسیاری از کارها موفق تر عمل می‏کند و جهاد سازندگی نقش دوست تمام مراجع اعم از صنعتی، کشاورزی، خیریه‏ های عمومی، رسیدن به محرومیت زدایی، جبهه‏ های جنگ ، نیروهای نظامی اعم از ارتش سپاه و غیره را به عهده داشت. بیان این مقوله یار شفیق انقلاب کار ساده ای نیست به این دلیل که اکثر بچه‏ های جهاد در زمان انجام کار برای رعایت موضوع ریا و غیره سعی در ثبت موضوع نمی‏کردند و وقتی اینها ثبت نشده الان پس از گذشت بیش از بیست و پنج سال از پایان جنگ رجوع به آنها و مستندات مصدقی که به نوعی تصدیق بکند موارد را و دقیقا عین موضوع را به نص صحیحش منتقل کند به این سادگی میسر نیست. پس از یکی وظایف ما در نشریه و غیره رسیدن به این موضوع بود.

 

پس سه مقوله دانشکده علوم و معارف دفاع مقدس، ایجاد وبگاه رسمی برای ارتباط با کلیه عزیزانی که به نوعی مرتبط بودند، هستند و یا می‏شود به نوعی مرتبطشان کرد و ارتقاء نشریه کانون از خبرنامه به یک نشریه فرهنگی مهمترین فعالیت‏های فرهنگی کانون را به خود اختصاص داد که انشاءالله بتوانیم در این مسیر موفق باشیم.

 

 برای وبگاه کانون چه ماموریت ‏هایی را در نظر گرفته اید و مقرر شد چه نوع اطلاعاتی را در این سایت قرار دهید؟

 

 

برای وب سایت کانون در قالب‏های مختلفی در نظر گرفته شده است تا تمام فعالیت‏های جهاد سازندگی اعم از فعالیت ‏هایی که در سال‏های مختلف جنگ انجام شده، فعالیت‏هایی که در سال‏های مختلف در عملیات خاصی انجام شده، فعالیت‏هایی که در عملیات‏ها و .... به صورت فنی و تکنولوژی جنبه اختراع، اکتشاف و بحث‏ های خاص مهندسی دارد و فعالیت‏های خارج از مناطق جنگی مانند بحث اسکان، بهداشت، بهسازی محیطی برای مهاجران جنگ، انتقال مایحتاج رزمندگان به جبهه‏ ها و خیلی از موارد دیگر را در این وبگاه ارائه می‏دهیم.

 

همچنین اسناد و مدارک قابل ارائه اعم صوت، تصویر، مکتوب که خود مکتوب شامل نوشته‏ های عزیزان و برادران در آن مسئله نگارنده بودند مثل مجلات، روزنامه‏ ها و ... و یا اسناد رسمی که در قرارگاه‏ های پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد استفاده شده می‏باشد و برنامه ریزی شده به صورت انتخاب شده موضوعی و بر اساس زمان وقوعش برای جریان عمومی پشتیبانی جنگ ارائه دهیم.

 

ما به دنبال این هستیم که برای هر مقطعی از عملکرد جنگ تحمیلی یک روایت صحیح ایجاد کنیم. روایتی که از ابتدای هر عملیات و قبل از آن حضور تمام نیروهای نظامی اعم از سپاه، ارتش، نیروهای داوطلب مردمی، بسیج و مابقی نیروهایی که از سازمان و ارگان‏ها حضور پیدا می‏کردند و نیروهایی که به عنوان پشتیبانی و مهندسی جنگ تعریف شود که تمامی یک به یک نقاط مهم اعم از فعالیت‏ های انجام شده، نوع کارهای اجرایی صورت گرفته و تاثیرات و تبعاتی که این مسائل داشته و روایت کل عملیات را شناسایی کنیم و ارائه کنیم و به این مقصود برسیم. به هر صورت وبگاه ما می‏بایست یک وبگاهی باشد که هر فردی که قائل به روحیه ایثار، شهادت، خدمت و عمل در مسیر انقلاب اسلامی است بتواند پاسخگوی نیازهایش باشد.

 

 

•    فکر می‏کنید چه زمانی این وبگاه در دسترس عموم قرار خواهد گرفت؟ انتظار شما از ایثارگران و سایر فعالان حوزه دفاع مقدس چیست؟

 

 

این وبگاه تمام کارهای طراحی اولیه اش انجام شده است، بانک اطلاعاتی و زمینه ‏های عمومی فنی اش تهیه شده و الحمدا... سعی شده با آخرین تکنولوژی و آخرین پروتکل‏های شبکه و نت انجام شود و ما الان در حال پر کردن بانک اطلاعاتی وبگاه هستیم که با تولید محتوایی که انجام می‏پذیرد برای هر یک از آن شبکه درختی که تعریف شده برای عملکرد پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد و ایثارگران و شهدا و مابقی جایگاهشان غنی و تکمیل بشود. ما الان در حال تکمیل تمام اطلاعات این شبکه درختی موجود در داخل وبگاه هستیم.

 

از کلیه کسانی که احساس می‏کنند در این مسیر می‏توانند به ما کمک کنند، تقاضا می‏کنم که با مراجعه و تماس با کانون در هر یک از جایگاه‏ هایی که خودشان بودند و زمان‏هایی که در جبهه حضور داشتند و در آن زمان و در آن مقطع اتفاقی افتاده است یا کاری انجام شده است با ما تماس بگیرند و ما را در ثبت و ضبط و ارائه بهتر وقایع کمک کنند.

 

 

•    یکی از معضلاتی که ما در زمینه مستندات دفاع مقدس داریم این است که خیلی از فیلم‏ها و صداهایی که از زمان جنگ به جا مانده در حال از بین رفتن است، آیا کانون در مسیر حفظ این آثار هم قدمی برداشته است؟

 

 

یک بخش از اینها مطالبی است که در داخل خود وزارت جهاد کشاورزی و در اداره کل امور ایثارگران است. این بخش با هماهنگی‏ای که با این اداره کل به عمل آمده درصدد این هستیم که دسته بندی کنیم و سریع‏تر استحصال کنیم و کارهای مربوط به آرشیوسازی آن انجام شود. بخش دیگری هنوز در استان‏ها و قرارگاه‏ هایی که در آن زمان تعریف شده بود باقی مانده چه در خود سازمان جهاد استان که آن موقع وارث ساختارهای قبلی جهاد سازندگی هستند چه در بخش‏ هایی که به نوعی با عملکرد پشتیبانی و مهندسی جنگ ارتباط داشتند. امیدواریم با هماهنگی‏ هایی که با اداره کل ایثارگران انجام شده بتوانیم اینها را هر چه سریعتر در اختیار بگیریم.

 

بخشی از این موارد در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موجود است؛ مکاتباتی انجام شده برای اینکه ما بتوانیم از مواردی که به صورت ضبط شده و یا مسائلی که به نوعی در آرشیو موجود است اینها را در اختیار داشته باشیم. یک بخشی هم بحث‏ های روایت فتح است و ساختاری که سیستم تلویزیونی جهاد در آن سال‏ها ایجاد شده بود و عزیزان تحت هماهنگی و مدیریت شهید بزرگوار آوینی و جناب آقای همایون‏فر فیلم‏ ها و موارد مستندی را تولید کردند و ارائه کردند که بسیار در جای خود ارزشمند است. یک بخش دیگری که ما به دنبال آن هستیم بخشی است که از نگاه ساختار فرهنگی و تبلیغاتی سپاه پاسداران به موضوع نگاه کنیم. چون عزیزان سپاه در عملیات‏های مختلف جنگی و فعالیت‏هایی که انجام شده و ضبط ‏های صوتی و تصویری که داشتند با بسیاری از برادران جهاد در رابطه با وظایف محوله مصاحبه ه‏ایی داشته‏ اند و از نگاه خودشان بسیاری را ثبت کرده‏اند. فیلم‏ها، عکس‏ها و نوارهای بسیار زیادی موجود است که ما به دنبال جمع آوری آنها هستیم.

 

موقعی که بیسیم‏ های فرماندهی در سپاه ضبط می‏شد و در کنار فرماندهان عزیز افرادی بودند که اینها را ثبت وقایع جنگ می‏کردند، در بسیاری از این بی‏سیم ‏ها ارتباط با فرماندهان عزیز جهادی بوده و صدای دو طرفه این ها روایت ما را تکمیل می‏کند.

 

 

•    پس شما در بحث تبدیل فیلم و صدا هم وارد شده اید؟

 

 

بله ما یکی از بحث‏ های مهمی که داریم این است که بایستی آثار بجا مانده از زمان جنگ حفظ و آرشیو شود. بجز آثار مکتوب که در قالب نقشه ها، کالک‏ های عملیاتی، صورتجسله ها، ابلاغ‏ ها و... که انجام می‏پذیرفته بخش عمده ای در قالب صوت و تصویر است و ما به دنبال آن هستیم هر چه قابل جمع آوری است به خاطر اینکه هیچ خللی و هیچ حرکت اشتباهی و هیچ جاافتادگی موضوعی اتفاق نیفتد همه را جمع آوری کنیم.

 

 

•    موضوع ایجاد مرکز حفظ و نگهداری اسناد دفاع مقدس به کجا انجامید؟ آیا به کار خود ادامه می‏دهد یا ماموریتش عوض شده است؟ 

 

 

این مرکز تحت برنامه ریزی انجام شده و توسط کمیسیون ایثارگران تصویب شد و مقرر گردید که به مدیریت برادر عزیز جهادگرمان جناب آقای سید محمد لاله‏ زار ایجاد شود و به فعالیت خودش بپردازد. این مرکز تاکنون ایجاد نشده است. اما کانون در کنار آن به دنبال این هست که با جمع آوری اطلاعات زمینه ایجاد مرکز را هر چه سریع‏تر فراهم کند.

 

بلاشک امر بسیار مهم ایجاد این مرکز همکاری اداره کل ایثارگران را در خصوص فعالیت‏ هایی که می‏بایست انجام پذیرد می‏طلبد، به نوعی که حداقل ما بتوانیم این وقفه 25 ساله پس از جنگ را که تا الان تحمل شده و بسیاری موارد دست نخورده و بکر باقی مانده و بسیاری تبدیل و تدوین نشده است و بالتبع تولید محتوایی صورت نگرفته انشاءا... با همکاری عزیزان برطرف کنیم.

 

 

•    یکی از کارهایی که در سطح ملی انجام می‏شود بحث موزه‏ ها و باغ موزه‏ های دفاع مقدس است. کانون با این موزه ‏ها هم ارتباطی دارد؟

 

 

از سال‏ها پیش که بحث موزه انقلاب اسلامی مطرح شد و سردار گرامی مرتضی قربانی مسئولیت آن را به عهده گرفتند در مواردی که در بحث جنگ مطرح شده بود پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد بر اساس مواردی که عنوان می‏شد 30 درصد مسئولیت جنگ را بر عهده داشته، بالتبع باید پاسخگوی عملکرد خودش هم باشد. با تلاش اداره کل ایثارگران و با معرفی وزارت جهاد کشاورزی نمایندگی برای تک به تک موضوعات معرفی شدند که انتخاب این نمایندگان، معرفی آنها و پشتیبانی اطلاعاتی و اسناد و مدارک اینها توسط اداره کل ایثارگران و کانون همزمان و به صورت موثر انجام می‏پذیرد.

 

بسیاری از اعضای هیئت امنای کانون در این مسئله الان مشغول به کار هستند و هر کدام در بخشی از آن 59 پروژه ای که انجام شده که یکی از آنها می‏ شود نقش جهاد سازندگی که خود این حدود صد و خرده ای بخش دارد مشغول به کار هستند.

 

 

•    در مورد نشریه فرمودید از خبرنامه جدا شده اید و مقرر است به نشریه تبدیل شوید. چشم انداز شما از مهمترین برنامه‏ های آینده نشریه چیست؟

 

 

نشریه ما می‏ بایست مکمل وبگاه ما باشد و مکمل ارائه یک گزارش‏های علمی و پژوهشی و مطالعات رسمی و تحقیقات دانشگاهی انجام شده در خصوص دفاع مقدس و پشتیبانی و مهندسی جنگ و نقش مدیریت جهادی و نقش ایثارگران و بیان آن روح حاکم بر جبهه‏ های دفاع از حق علیه باطل باشد. اینها در کنار هم یک مجموعه ای را می‏سازند تا ما بتوانیم در تمام وضعیت‏ های قابل ارائه فعلی جامعه صوتی، تصویری، نوشتاری، ارتباط دو طرفه بین مخاطب و مرکز را برقرار بکند اتفاق بیفتد. این ها همه با هم یک شالوده دارند و اینکه ما بتوانیم الگوهای فرهنگی را بهتر به نسل جوان و به کسانی که خواه یا ناخواه بعد از عزیزان جنگ جهاد سازندگی داعیه ‏دار این رویه خواهند بود معرفی نماییم. ارائه اینها به هم پیوسته است و یک الگوی مشخص دارد و هر کدام بخشی از جامعه را تغذیه خواهد کرد.

 

 

•  آیا کانون فعالیتی داشته که به طور مشخص موزه یا مکانی را برای معرفی فیزیکی فعالیت جهاد داشته باشد؟

 

 

ما بجز بحثی که در رابطه با موزه انقلاب و دفاع مقدس و حضور عزیزان جهادگر به عنوان نمایندگان جهاد سازندگی در وزارت جهاد کشاورزی در موزه داریم، بخشی را به عنوان مرکز فرهنگی سنگرسازان بی‏ سنگر در حال ایجاد و طراحی هستیم که بتواند یک مجموعه ‏ای از تمام آوردگاه ‏های جهاد سازندگی از انقلاب و حضورش در جنگ و پس از جنگ باشد.

 

جهاد سازندگی نهادی بود که از سال 58 ایجاد شد و یک سال و خرده ای بعد جنگ شروع شد. جهاد سازندگی منشاء برکات زیادی در جامعه به خصوص در روستاها بود. چرا که محرومیت زدایی در انقلاب را به نوعی با واژه جهاد سازندگی مانوس می‏دانند. اگر هم دقت کرده باشید انتخاب نام جهادگران، مزد جهاد شهادت یا سنگرسازان بی‏ سنگر یا بسیاری از القاب دیگر که به جهادگران نسبت داده شد به خاطر این خدماتی بود که در عمق مناطق محروم و روستایی به مردم ارائه می‏شد. خیلی از این مناطق محروم و روستایی بعدها در جنگ تحمیلی مورد هدف قرار گرفتند و مناطق جنگی شدند. شاید یکی از دلایل حضور جهاد سازندگی از اولین روز جنگ حضورش در دل روستاها بود از جمله مناطق مرزی که مورد هدف دشمن قرار گرفته بود.

 

بالتبع ما الان در مرکز فرهنگی سنگرسازان بی‏ سنگر در خیایان ستارخان، خیابان شادمهر، پلاک 258 در حال آماده سازی و طراحی جهت پیاده‏ سازی یک موزه و ارائه عملکردهای یک مرکز فرهنگی هستیم که تمام نیازهای فرهنگی این موارد را ارائه بکند و مردم بتوانند با مراجعه به آنجا از تمام این دستاوردها بهره مند شوند.

 

 

•    کانون برای تثبیت موقعیت خودش چه گام‏ هایی را برداشته است؟

 

 

کانون تثبیت موقعیتش به چند جنبه بستگی دارد.

 

اول اعتقاد اعضایش. کسانی که دور هم گرد آمده اند و احساس نیاز کردند که با این گردهمایی و ایجاد کانون بتوانند تمام مواردی که در قالب جامعه به اجرا رسانده اند و اعتقاداتی که داشتند و شرایط و مراحل که در الگوهای مختلف در طول انقلاب ارائه شده، عرضه بکنند. اگر اینها خود معتقد به این مسیر و حرف باشند که سعی شده بر این مسئله تاکید شود و پافشاری شود، قطعا کانون در بحث اولش تثبیت شده است که اینها شامل هیئت امنایی خواهند شد که در مجموعه کانون به عنوان مجمع حضور دارند.

 

بحث دوم این است که ما یک عقبه ‏ای داریم برای اعزام حدود 540 هزار نفر به جبهه‏ های جنگ در قالب پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد. یکی از کارهای ما در وبگاه این است که بتوانیم به وسیله ارائه اطلاعات و موارد مجددا بسیاری از این عزیزانی که به دلایل مختلف الان قابل شناسایی نیستند، داوطلبانی بودند که برای رضای خدا کار بکنند خیلی دیگر اسمی نمی آورند و خود را مطرح نمی‏کنند و یا احیانا اگر ما بعضی را ببینیم و بشناسیم این ارتباط ارگانیک بینمان ایجاد نشده است.

 

ما اگر بتوانیم در وهله اول به 540 هزار نفر یا بخش اعظم آنها وصل شویم و از این ظرفیت و این توانایی و این نوع ارتباط بتوانیم حرکت هم افزایی را در کانون انجام دهیم یک بحث دومی در تثبیت است.

 

سوم اینکه جهاد سازندگی نهادی بود که از بطن مردم ایجاد شد و در بطن مردم فعالیت کرد و بر اساس درخواست و نیاز مردم ماموریت یافت و خودش را به عنوان یک نیروی برآورنده محرومیت ‏زدایی خدمت بی شائبه، مخلصانه و بدون چشم‏داشت معرفی کرد. پس در نتیجه چیزی که الان جایش بسیار خالی است و در قالب ساختار دولتی خیلی میسر نیست ما بتوانیم مجددا در کانون آن نوع ارتباط مردمی را برای سازندگی و ایجاد یک نوع همکاری در کلیه شرایط و نیازهای کشور و ایجاد مجدد آن یار شفیق انقلاب که هر گوشه ای که باری بر زمین می‏ماند بخواهد بلند کند، ایجاد کنیم و در این صورت کانون بیش از پیش تثبیت خواهد شد.

 

 

•    برای بحث ارتباط با ایثارگران چه برنامه‏ هایی دارید؟ چه کمک‏ هایی برای معیشت و اقتصاد ایثارگران تابحال صورت گرفته است؟

 

 

بخش معیشت ایثارگران در وظیفه‏ مندی و تقسیم کار انجام شده به عهده اداره کل ایثارگران گذاشته شده است که آنها خدماتی به خانواده شهدا، جانبازان، اسرا و ایثارگران رزمنده ارائه می‏کنند. کانون در این مسیر به صورت فعالیت بیشتر، بخشی از مسائل کمک‏های به ایثارگران را بر عهده گرفته و زمینه وام‏هایی را برای رفع مشکلات معیشتی اینها فراهم کرده که این از سال‏ های قبل هم بود و امسال هم ادامه پیدا کرد. از جمله دیگر موارد با توجه به اینکه عزیزانی که در هیئت مدیره کانون هستند همزمان در بخش ‏های مختلف جهاد هم مشغول به کار هستند، اینها با همکاری و همیاری یکدیگر بتوانند مشکلات این طبقه از جامعه را رفع کنند.

 

 

•    صندوق قرض الحسنه کانون به کجا رسید؟ آیا در حال حاضر خدمت رسانی هم دارد؟

 

 

این صندوق تحت عنوان صندوق قرض الحسنه کانون سنگرسازان بی‏ سنگر تشکیل شد. اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل آن هم مشخص شدند. فعالیت‏ های آیین‏ نامه و بقیه مواردش هم انجام پذیرفت اما هنوز بحث اقتصادی و ارائه تسهیلات را شروع نکرده، به این دلیل که از لحاظ پشتیبانی مالی و مسائلی که بایستی ابتدای امر فراهم بشود هنوز به نتیجه ای نرسیده است. انشاء ا... به دنبال این هستیم که بتوانیم منابعی را برای آن فراهم کنیم که در کنار دیگر خدماتی که داده می‏شود این خدمت هم به افراد داده شود.

 

 

•    در پایان مطلب خاصی دارید بفرمایید؟

 

 

من از همه عزیزانی که در سال 93 به صورت نمایان یا پنهان قدمی را برداشتند تا فرهنگ شهادت، ایثار، فرهنگ جبهه‏ های جنگ، مدیریت جهادی و سربازی آقا امام زمان(عج) و تبعیت از راه امام خمینی(ره) و تبعیت از مقام معظم رهبری(مدظله‏ العالی) را نهادینه کنند تشکر می‏کنم.

 

همچنین از کلیه عزیزان تقاضا دارم در تولید محتوای قابل ارائه اعم از نوشته، مقاله، عکس، صدا، تصویر، تاریخ شفاهی و یا هر آنچه که احساس می‏کنند ما را می‏تواند کمک کند تا هر چه سریع‏تر در غنی سازی محتوای سایت و نشریه کانون برسیم همیاری و همکاری کنند و این قدم را برای ما بردارند.

 

 

کلیدواژه: جهاد مدیریت کانون
مطالب مرتبط:

هجدهمین جلسه شورای هماهنگی کانون سنگر سازان بی سنگر برگزار می گردد.